Merkezi VRF Sistemleri

sogutma

VRF NEDİR?

VRF, Değişken Soğutucu Akışkan Debisi demektir. Bir VRF klima sistemi, binanın değişen kapasite ihtiyaçlarına bağlı olarak soğutkanın akışını kontrol eder. Bir VRF sistemi bina dışında bulunan dış ünite ve bina içindeki yaşam alanlarını soğutmak ve/veya ısıtmak amacı ile kullanılan iç ünitelerden oluşur.

INVERTER TEKNOLOJİSİ NEDİR?

Mitsubishi Electric iş hacminin %5’ten fazlasını verimli klimayı öğrenmek ve öncülük etmenin yollarını arayan mühendisleriyle araştırma ve geliştirme için harcar. Bu süreç, City Multi Sistemlerinde inverter teknolojisinin kullanımı, soğutma ya da ısıtma yükünü karşılayacak şekilde kompresör hızının değiştirilmesi ve sadece odanın gerçek ihtiyacına uygun olan gücü tüketmesiyle fark yaratır. Bu sistem verimliliği sayesinde aşırı ısıtma ya da soğutma nedeni ile boşa harcanan enerjiyi engeller. Böylece işletme maliyetinde büyük ölçüde azalma elde edilir. City Multi yarı yükte çalışırken, sistemin verimliliği fark edilir şekilde tam yükte olduğu halinden daha yüksektir. Tipik bir uygulamada yarı yükte çalışma, tüm çalışma zamanının %90’ından daha fazladır. Sabit hızlı sistem sadece %100 kapasite çalışabilir ve bir inverter sistemin yıllık verimliliği ile karşılaştırılamaz. Satın almada ucuz gözüken alternatif sistemler işletme maliyetleri nedeni ile kimi zaman daha da pahalıya mal olabilir.

AKILLI GÜÇ MODÜLÜ TEKNOLOJİSİ (IPM)

City Multi Serisi IPM (akıllı güç modülü) teknolojisini kullanarak kusursuz enerji tüketimi kontrollü sağlar ve COP artışı elde edilir. IPM, 1 Hz basamaklı kapasite artırımı veya azaltımı kullanarak, ortamın konforunu daha az güç tüketimi ile daha homojen olarak sağlar. Önceki versiyonlarda olduğu gibi, IPM teknolojisi kısmi yük durumunda oldukça etkili çalışır (çalışma kapasitesinin %50-80’i). Çoğu sistem normal çalışma ömürleri süresince genellikle hep yarı yükte çalışır. Bu nedenle yıl boyunca yüksek verimli bir sistem için tam yükte yüksek verim elde edilmesi ile birlikte kısmi verimin de göz önünde tutulması gereklidir.

R410A SOĞUTKANI

Bilimsel veriler yapay kimyasalların ozon tabakasına zarar verdiği kanıtladığı için, sadece sıfır ODP’li (Ozon Tüketim Potansiyeli) klorinsiz soğutucu akışkan kullanıyoruz.

Sistemlerimiz çalışmak için daha az enerjiye ihtiyaç duyar ve dolaylı küresel ısınmayı da ciddi oranda azaltır. Çevreyi korumaya yardımcı olmak için mümkün olan en verimli ekipmanları üretiyoruz.

 

Neden CITY MULTI ?

Her binanın kendi karakteristik özellikleri ve farklılıkları vardır. Her biri kendi tasarımlarına sahiptir. Her türlü boyut, şekil ve yaşta olabilirler. Öyleyse neden klima sistemlerinin çoğunluğu birbirinin aynı? Neden, her bir bina kendine özgü soğutma ve ısıtma özelliklerine sahipken, ilklimlendirme sektörü size sadece bir ya da iki çözüm sunuyor?

Neden, binanıza bir HVAC sistemi kurmak, kişiyi elbiseye uydurmaya benzesin ki? HVAC sisteminin binaya uydurulduğu başka bir yol olması gerekmiyor mu?

Evet, gerekiyor ya da en azından Mitsubishi Electric öyle düşünüyor.

 

img_vrf-copymitsubishi_vfr_hvac